Hakkımızda

Neden böyle bir dergiye ihtiyaç duydunuz?

Türkiye’de çocuk yayıncılığı ve dergiciliği anlamında ciddi boşluklar var. Çocuklar daha ziyade televizyon ve internet medyacılığına özendiriliyorlar ve ilgi duyuyorlar. Piyasadaki çocuklara hitap eden süreli yayınların çoğu süper kahraman eksenli ve batı kültüründen ithal. Bu dergiler çocukların ilgisini çekiyor, fakat istenilen doğru eğitimi vermiyorlar. Hepimizin çocukları var ve bizler de sizler gibi onları önemsiyoruz. Aynı zamanda, geleceğin büyükleri olan çocuklarımıza yardımcı olmak ve bu alandaki boşluğu doldurabilmek de istiyoruz. Kısacası bizim değerlerimize sahip, bizim içimizden kahramanlar gerekiyor.

Dergide çocuklara ne gibi değerleri vermeyi düşünüyorsunuz?

Dergimiz, insanın 3 boyutu üzerine inşa edilmiş durumda. Bunlar duygular, düşünceler ve davranışlar. Biz bu üç boyutta öğretim ve eğitim yapmayı hedefliyoruz. Çoklu zeka kuramı üzerinden hareketle bütün çocuklara hitap edebilmek istiyoruz. Bu dergideki çocuk kahramanlar hayatın içinden kimseler. Eksik-fazla yönleri, hata ve sevapları var. Hep kazanan değil, bazen de yenilen, üzülen çocuklar bunlar. Bu dergiden istifade eden herhangi bir çocuk, hayatta karşılaşabileceği meselelere kahramanların gözüyle tecrübe edinmiş olarak bakacak; nasıl davranması gerektiğini yaşanmış olarak hazır bulabilecek. Kahramanlarımız çocuk olmakla birlikte Müslüman ailede yetişmiş bir çocuğun davranışlarını sergilemektedirler. Giyim kuşamlarıyla, köşelerinde anlattıklarıyla iyi, güzel ve doğrunun tercümanı olmayı hedef etmektedirler. Her ay ahlaklı ve erdemli bir çocuğun vasıflarıyla karşınıza çıkacaklar. Şirin kalem çocuk dergisiyle tanışan bir arkadaşımız, bilgilenirken eğlenecek, öğrenirken eğitim alabilecek.

Dergide neler var?

Dergimizde kahramanların diliyle kendi hayatlarından paylaştıkları bölümler var. El becerisinden gezi rehberi niteliğindeki sayfalara, bilmece bulmacalardan masallara kadar pek çok bilgilendirici ve eğlendirici konular ve köşeler bulunmaktadır. Toplamda on altı sayfaya karşılık gelen çizgi romanlarımız olup, mahallenin büyüğü ve imamı olan karakterimizin aktardığı birçok İslami ve imani konular işlenmektedir.

Dergi kaç yaş grubuna hitap ediyor?

Dergimiz esas itibariyle 7-12 yaş gurubuna hitap ediyor. Fakat zannediyoruz ki abla ve ağabeyler, hatta anne ve babalar da bu dergiyi ellerinden düşüremeyecekler.

Süresi nedir?

Dergimiz aylık olarak yayınlanmaktadır.

Dergimizin ismi nedir?

Dergimizin ismini ŞİRİN KALEM olarak belirledik. Vurguyu ise daha çok ‘kalem’ üzerinde yapıyoruz.

Şirin Kalem ismini neden seçtiniz?

Bu ismi seçtik, çünkü her çocuk özünde, fıtratında, yaratılışında şirindir ve sevimlidir. Her çocuk uslu, bilge, akıllı, uslu olmayabilir ama her çocuğu istisnasız içine alan bir kavram var. Bizce bu da şirin kelimesidir. Ayrıca kalemin çocuğun hayatında önemli bir yeri var. Çocuğun kalemle ilk ilişkisi daha bebekken başlıyor. Boya kalemi ile başlayan bu ilişki, ilkokulun başlaması ile güçleniyor. Çocuk, yazısını kalemle yazıyor, toplama-çıkarmayı kalemle yapıyor, okuyacağı yeri kalemi ile takip ediyor, boyasını yine boya kalemleri ile yapıyor. Yani çocukluk döneminin elde en çok kalan aracı kalemdir. Yeri geldiğinde kalemle ilim de tahsil ediliyor, yeri geldiğinde boya da yapılıyor, yeri geldiğinde oyun da oynanıyor. Biz, çocuğu ifade eden bir kelime ile bilgiyi ve eğlenceyi ifade eden bir kelimeyi yan yana getirdik.

Bizim çocukluğumuzdaki dergilerde kahramanlar vardı. Şirin Kalemde de kahramanlar var mı?

Evet, kahramanlarımız var. Nurdan, Burhan, Mercan, Robot Alamet ve Afacan Arı.

Neden kahraman temelli bir dergi?

Çocuklar somut düşünüyorlar. Topkapı sarayının özelliklerini düz bir anlatımla ve resimlerle çocuklara anlatabilirsiniz. Ancak bu anlatımı, çocuğun yaş seviyesine yakın bir kahraman yaptığında o bölüm çocuk için daha ilgi çekici olur. Ayrıca yazı modellenemez, ama kahramanlar modellenebilir, örnek alınabilir. “Dürüstlük iyidir, güzeldir” diye anlatmak var bir de “Arkadaşlar biliyor musunuz, geçen gün Bilge İmam’ın yanına gittim bana öyle hikâyeler anlattı ki, artık her işimde dürüst davranmaya karar verdim” diye kahramanın ağzından anlatmak var. Sizce hangisi daha etkili?

Dergi kadrosunda kimler var?

Dergimiz çocuklara hitap ettiği için, çocuk dünyasını tanıyan arkadaşlara ihtiyacımız vardı. Pedagog Mehmet Teber kardeşimizin danışmanlığını yürüteceği özellikle hanım arkadaşlardan oluşan bir kadro tesis ettik. Yükleri ağır olmasına rağmen çocuğu olan bir iki hanımı da kadroya dâhil ettik. İşin içerisine hem anne şefkati, hem de çocuğu gözlemlemiş gözler katalım istedik. Ömer ve Betül çifti resim, Hüseyin kardeşimiz grafik yükümüzü aldı. Muhammet Genç arkadaşımızın editörlüğünde kadromuz çalışmaya başladı. Zaman içerisinde Turan Dertli, Yahya Alakay, Gökhan Gülkan vb. çok ressam arkadaşlarla tanıştık ve onlarla da çalışmaya devam ediyoruz. Abone, dağıtım ve pazarlama ekibimiz, zaten bu işin içerisinde pişmiş arkadaşlardan ve tecrübeli kimselerden.

İlk dergi ne zaman başladı?

Dergimiz 2011 Ocak ayından itibaren yayınlanmaya başladı.

Dergimiz kaç sayfa?

Dergimizin 48 sayfa.

Derginin eki olacak mı?

Evet, “Minik Kalem” isimli okul öncesi çocukları muhatap alan sekiz sayfalık bir ek dergi yayınlamaya ve Şirin Kalem eki olarak vermeye başladık.

Geri dönüşler oluyor mu? Nasıl?

Evet çok güzel dönüşler alıyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi anne-babalar dahil evdeki çocukların yeni eğlencesi ve birikimi Şirin Kalem Çocuk Dergisi olmuştur, elhamdülillah. Çocuklarımızın dergimizden aldığı bilgi ve ahlak birikimi ve bu konudaki geri bildirimler bizi gerçekten mutlu ve ileriye dönük olarak teşvik ediyor. Sizlere dönüşlerden bazı numuneler vermek istiyorum:

–        “Merhaba nurdan; benim ismim Fazilet Nur. Ocak ayının dergisini bana bir hocam vermişti o dergiye bayıldım. Çok güzel içerikleri var. Genellikle sen ilgili çekiyorsun ve ben de senin gibi türbanlı olmak istiyorum. hıııı birde benim yaşım 12 sanırım aynı yaştayız. Ocak ayındaki yemek tarifindeki yemeği çok seviyorum; YANİ sütlacı. Annem her zaman bana yapıyor. Ben de afiyetle yiyorum seninle hep mesajlaşmak istiyorum lütfen sende bana bir mesaj at….sevgilerimle…..

–        “Seni çok seviyorum, derginizi her ay alıcam, çok güzel” Feyza.

–        İnş. bütün çocuklara hayırlı olsun kardeşler bu dergiyi çok sewiorum çünkü hayatı anlatıo ara sıra eğlendirio ara sıra düşündürüo ara sıra islamı bize öğretio hazırlayanların ellerine sağlık HAYIRLI OLSUN!” Mehmet Can.

İnternet siteniz var mı?

Evet internet sitemiz var. Adresi: www.sirinkalem.com Bu adresten dergimize ulaşılabilir. Derginin çıkması ve sizlere ulaşmasıyla berber, çocuklarımızın kahramanlarla buluşması, fikirlerini ve isteklerini onlara yazması da önemli bizim için. Daha doğrusu çocuklar için. Kahramanların mail adreslerine gerek dergimizden gerekse sitemizden ulaşılabilir.

Nasıl abone olunabilir?

Aşağıdaki adres ve telefonlarla irtibat kurulabilir. Ya da eğer İrfan Mektebi abonesi iseniz bölgenizde veya şehrinizde bulunan temsilciler marifetiyle abone olabilirsiniz.

Adres: İkitelli Organize Sanayii Bölgesi Eski Turgut Özal Cad. No:40 Başakşehir / İstanbul.

Web: www.sirinkalem.com Mail: abone@sirinkalem.com

Tel: +90 212 671 51 80 – Cep: 0530 370 70 10 – 0506 602 73 23